Historie

Historie

Lodičky Manolo BlahnikHistorie dámských lodiček je opravdu bohatá. V té nejdávnější minulosti sloužily boty pouze k ochraně před zimou. Teprve později, kdy se lidé začali dělit na bohaté a chudé, se rozdíly začaly projevovat také v obuvi.

Také staří Egypťané nosili boty na podpatku. Zejména pak ženy lehkých mravů, které nosily vysoké podpatky, byly velice žádané u lidí s vysokým postavením. Ve starém Egyptě byly předchůdci lodiček velké dřeváky na platformě. Jednalo se o obuv, která se hojně zdobila různými kusy látek a drahokamy.

Nemyslete si, že boty na vysokém podpatku nosily pouze ženy. Také mužská část populace podlehla této módě. Příkladem je tomu i francouzský král Ludvík XIV. Ten již nosil lodičky, které se velice podobají dnešním. Tyto lodičky byly více jak 10 cm vysoké. Vysoké podpatky zpomalovaly chůzi a král tak vypadal mnohem více důležitě, prestižně a zvyšovaly jeho úctyhodnost. Král Ludvík si své boty nechával většinou zdobit různými válečnými motivy.

Tamaris - lodičky s pásky 24400Lodičky ovšem nebyly vždy uznávané. Zejména američtí puritáni označovaly dámské lodičky za „ďáblův nástroj“. Dokonce se můžete dočíst o podpatkovém zákonu, které zakazoval ženám nosit tyto krásné boty. V případě, že si je žena i přes přísný zákaz obula, stihl ji trest. Byla upálena na hranice jako čarodějnice.

Klasické lodičky, které dnes tak dobře známe, se začaly vyrábět v roce 1860. A to díky vzniku šicího stroje. Lodičky se tak začaly rychle šířit po celém světě. V 19. století vznikla první továrna, která se zabývala výrobou lodiček. Tu jste mohli najít v Americe.

Ve 20. století nastal obrovský boom. Právě v tomto století se staly lodičky nejoblíbenější obuví na trhu. Každý je chtěl a tak vznikaly další a další značky. Mezi dnešní nejvýznamnější producenty lodiček patří Manolo Blahnik či Christian Dior. 

O webu

Naše internetové stránky jsou věnovány velice módním a praktickým botám – lodičkám. Jde o boty, které můžete nosit na plesy, večírky, do tanečních nebo práce. Pokud milujete boty a chcete se o nich dozvědět více, například o historii či o škodlivosti vysokých podpatků na naše zdraví, jste zde správně. Mimo to se zde dozvíte, jak správně vyberete lodičky, nebo jak se na nich naučit rychle chodit. To vše a mnohem více naleznete jen na našich stránkách.